Detaylar

Kategori Deneme
Yayıncı İz Yayıncılık
Liste Fiyatı 27.00
Format Kitap
Barkod 9786053264149
Yayın Tarihi 2020-02-19
Yayın Dili Türkçe
Baskı Sayısı 1.Baskı
Sayfa Sayısı 262
Kapak Karton
Kağıt 2.Hamur
Boyut 135 X 210

Hayallerin Ötesi

Müslüman âlimler fotoğraf makinesinin zararlarını tartışıyorlardı 20. yüzyılın başlarında, aynı yüzyılın ortalarında ninelerimiz fotoğraf çektirmekten sakınıyor ve mütedeyyin aile ortamlarında sinema, üzerine tartışılması bile gerekli görülmediği ölçüde yabancı, sakıncalı bir faaliyet olarak görülüyordu. Geçen yıllar içinde sinemaya kendi tasvir geleneğimiz açısından yeterince dâhil olduğumuz söylenemez.
Hayatımız ekranlarla kuşatılmış durumda. Bu konuda aklımızı karıştıran sorulara tatminkâr cevaplar aramanın, Hollywood'la yarışan bir sinema için değil de alternatif bir sanat, bir sinema açısından elzem olduğu çok açık. Bu arayış bir bakıma insanlığın binlerce yıllık serüveninin geldiği noktada bir birikimi heba edilmekten kurtarmak anlamına da geliyor.

Cihan Aktaş, Hayallerin Ötesi - Hayat Temsil Sinema kitabında sinemanın kendine has konumu ve imkânları üzerine düşünüyor. Tasvir, mahremiyet, temsil, mana sineması, toplumcu sinema, değişen seyir yolları, seyircinin belirleyiciliği, pürüzlü konuların boşluğunun soruları, kadınlar, şehirler, belgeseller, hikâyenin gücü, edebiyat uyarlamaları ve sinemanın krizi gibi konuları irdeliyor. Sinemanın temsil yeteneğinin dünyamızda bulduğu karşılığı filmler üzerinden araştırıyor ve yakın uzak demeden tanımaya çalıştığı yönetmenleri birkaç cümle veya birkaç başlıkla gündemimize dâhil ediyor.

Emeği Geçenler

Yazar   : Cihan Aktaş

Satış

% 25
indirim
20.25
Liste Fiyatı : 27.00
Kazancınız : 6.75
Miktar :  
Adet

Stokta var

Aynı Gün Kargo   
Favorilere Ekle
Ürün Satışta. %25 indirim